2011. július 12., kedd

Évfordulós sushi kísérlet


5. házassági évfordulónk alkalmából valami különlegesebbet akartam főzni otthon. Elmenni nem tudtunk sehova a gyerkőc miatt, nagyik nem voltak a láthatáron, úgyhogy maradtunk otthon. Marcinak meglepetés volt, mert már rég kacérkodtunk a sushival, de sosem szedtük össze a hozzávalókat. A kísérlet érdekes és mulatságos volt, a szövegbe beleírom a tapasztalatainkat is, mert még van mit alakítani ahhoz, hogy a mi ízlésünknek is megfelelő legyen.

 
Az alapanyagokat több helyen sikerült beszerezni. A tonhalat és a lazacot a Metroban vettem, az sushi rizst és tubusos wasabit találtam a Tescoban még korábban, az extra dolgokat (mirin, nori lap (algalap), lótuszgyökér, pácolt gyömbér, stb) pedig az Ázsia center 2 kis boltjában vettem meg (a jobb oldali épületben az információnál megmondják merre vannak, de vigyázzatok, mert az egyik szombat délelőtt nem volt nyitva), itt lett volna rizs és wasabi is, meg szójaszósz, meg mindenféle, de ezek már voltak. Ja és makisu-t (tekerő gyékényt) is itt vettem. Minden extra hozzáveló 400-600Ft körül volt.

Receptet és töltési módokat itt és itt találtam. Figyelni kell, hogy a halat fogyasztás előtt le kell fagyasztani a kórokozók miatt, és kiengedés után rögtön fogyasztani. Ha lehet magától engedjen fel, ne mikroban és ne meleg vízben.

Hozzávalók:
- 25dkg hal
- 20dkg sushi rizs
- 2,7dl víz
- 20ml mirin (helyette használható rizsecet, vagy 5%-os almaecet is, de akkor kell hozzá tenni fél ek kristálycukrot, és fél tk sót)
- 3 nori lap >>> 6 tekercs >>>
- wasabi
- pácolt gyömbér
- egyéb töltelékek


A töltelékek előkészítési módját itt találtam meg. (Hideg vízben tegyük fel főni az 1cm-es hasábokra vágott töltelék anyagot, forraljuk 10 percig, zárjuk el, öntsük le a felesleges vizet, épp csak ellepje, mehet hozzá 2 teáscsésze (mokkás csésze) mirin, 5 tk sötét szójaszósz, 2 tk cukor. Így hagyjuk kihűlni.) Ilyen töltelék lehet pl. gomba, uborka, lótuszgyökér. Nyers töltelék lehet hal, avokado, haliforniai paprika, uborka stb. Szoktak még bele rakni japán tojáslepényt is.

A rizst tegyük fel főni, forrás után pár perc kell neki és már kész is. Eredendően szigorúan tilos, de őszintén szólva nekünk nem nagyon ízlett a rizs ennyire sótlanul, legközelebb egy kis sót biztos rakunk bele, még ha ezzel el is veszítjük az autentikusságot. NEM kell úgy agyonsózni, mint azt általában tesszük az ételeinkkel. Ha elfőtte a levét, takarjuk le egy konyharonggyal, rá a fedő és hagyjuk párolódni és kihűlni legalább 30 percig. Utána terítsük szét egy tálon, öntsük rá a mirint, kicsit forgassuk át, és hagyjuk szikkadni 60 percet. Szerintem egy icipicit több mirin mehet rá, mert nem nagyon éreztük az ízét. A végén vizes kézzel kell majd formázni.

Ha minden elő van készítve kezdhetjük a tekercselést. A nori lapokat félbe kell vágni (elvileg a rovidebb oldala mentén) és úgy megtölteni. 3 lapból 6 tekercs lesz, minden tekercset 6 felé vágunk, tehát így 36 maki készül. Vizes kézzel terítsük rá a rizst úgy, hogya hosszanti szélén maradjon 1,5cm üres rész, és a rizs egyenletesen terüljön el, de azért hézagosan látszódjon az algalap. A rizs közepére hosszában kenjünk ujjal egy leheletvékony wasabi csíkot, vigyázat extra erős. Érdemes megkóstolni, mielőtt az összes makit végigkenjük.
Mehet rá a töltelékanyag, egyszerre max 1-3 féle. Majd lehet tekercselni. Ehhez szerintem érdemes megnézni valami videót itt.


A kész makikat fogyasztáskor mártogassuk szójaszószba és wasabiba, ez utóbbihoz inkább csak érintsük. Hát mókás volt, valami iszonyat mennyiséget gyártottunk a nagy kísérletezésben. Autentikusság ide vagy oda, nekünk azért ráfért volna némi ízesítés a rizsre, illetve a halat is lehetett volna kicsit előre pácolni. De ezért kísérlet a kísérlet :)

Ui.: a fényképek minőségéért bocs, de este 10-kor vakufénynél készültek :(


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...